Az Egyesült Arab Emírségek ragyogó ékszerdoboza, Dubai ámulatba ejti a világot a lélegzetelállító épületeivel, kiemelkedő gazdasági növekedésével és a turizmus robbanásszerű fellendülésével. Hogyan vált Dubai a világ egyik leggazdagabb városává? Tekintsünk vissza a történelemben és ismerjük meg a város fejlődésének történetét.>>>
A gyöngyhalászat kezdetei
Az 1770-es évektől az 1930-as évek végéig a mai Egyesült Arab Emírségek területén a gyöngyhalászat volt az elsődleges bevételi forrás. Ez ugyan szerény kezdet volt a Perzsa-öböl lakói számára, de ez alapozta meg a város későbbi fejlődését.
Dubai nem az olaj miatt lett gazdag
Az 1950-es évek végén Dubai küszködött. Bár kitermelték az olajat, de a városnak nem származott magas bevétele ebből, ellentétben Abu Dhabival, ami már hét évtizeddel ezelőtt is virágzott.
Ekkor döntött a változtatás mellett Dubai akkori uralkodója, Rashid bin Saeed Al Maktoum sejk. Elkezdett befektetni az infrastruktúrába, és 1960-ban megépítette Dubai első repülőterét.
Infrastruktúra és turizmus Dubaiban
A repülőtér több más infrastrukturális projekt megépítése előtt is megnyitotta az utat. A sejk felismerte, hogy az infrastruktúra hosszú távú stratégia, ami reményt adhat a a dubai gazdaságnak.
A befektetések idővel a turizmus fellendítéséhez vezettek, a kitermelt olajat pedig a ma ismert város felépítéséhez használták.
Dubai a világ egyik legnépszerűbb turisztikai célpontjává nőtte ki magát az ikonikus épületeinek és korszerű infrastruktúrájának köszönhetően. Az idegenforgalmi ágazat Dubai bruttó hazai termékének 20%-át teszi ki.
Globális üzlet Dubaiban
Az infrastruktúra fejlődését a kereskedelem szárnyalását is elősegítette. Dubai 1985-ben hozta létre az első vámszabad övezetét: Jafza-t, ami a világ legnagyobb ilyen övezete volt. Ezt további 30 vámszabad zóna létrehozása követte, amelyek adókedvezményeket, vámkedvezményeket és mentességet kínálnak a külföldiek számára.
Ezzel a lépéssel Dubai több számos globális vállalkozást vonzott a városba. A Jafza társaságok teszik ki dubai külföldi befektetéseinek 20%-át, amelyekben hozzávetőleg összesen 144 000 alkalmazott 80 milliárd dollárnyi nem olajpénzt termel. Ez a város bruttó hazai termékének (GDP) 21%-a.
Dubai az elmúlt évtizedek során dinamikus és diverzifikált gazdasággá vált, így a bevételei különböző forrásokból származnak. A város GDP-jének nagy része tehát, ellentétben a közhiedelemmel, nem olajalapú. Bevételei elsősorban árutermelésből, a szolgáltatási szektorból és turizmusból származnak.
Ha még nem járt Dubaiban, akkor itt az ideje, hogy személyesen is felfedezze e csillogó metropolisz a gazdag kultúráját és történelmét.